Przemijanie

Psycholog Psychoterapia Poznań

We współczesnej psychologii nie używa się pojęcia „starość”, etapy życia człowieka to wczesna, średnia i  późna dorosłość.  Starość źle się nam kojarzy, uruchamia myśli o niedołęstwie, zależności od innych, chorobach. 

Dopiero od niedawna promuje się w Polsce dojrzałość aktywną i optymistyczną, tworzy się publiczną ofertę dla osób powyżej 60 roku życia, próbuje się zmieniać dominujący wciąż (niestety!) wizerunek trudnej i smutnej starości. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że późna dorosłość to okres wielu wyzwań: zdrowotnych, emocjonalnych (np. wynikających z utraty bliskich) i społecznych. Stoimy jednak na stanowisku, że każdy etap rozwojowy niesie ze sobą określone trudności i wymagania, ale i wiele potencjałów oraz zasobów. Jeśli od czasu do czasu zadajemy sobie pytanie: „Po co nam starość?” przypomnijmy sobie za co kochamy (lub kochaliśmy) nasze babcie i naszych dziadków (za doświadczenie życiowe? za dystans wobec chwilowych uniesień? za ciepło emocjonalne? … ) Nie chcemy w tym miejscu szukać odpowiedzi na tak istotne pytanie, pragniemy jedynie podkreślić, że każdy etap w życiu pełen może być optymizmu.

W 1940 roku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się trwające ponad  50 lat badania, które miały odpowiedzieć na pytanie: Co decyduje o tym, że w wieku 75 lat wciąż jesteśmy aktywni i, co bardzo ważne, szczęśliwi?

Siedem najbardziej istotnych czynników to:

  • Niepalenie lub rzucenia palenia w młodym wieku.
  • Umiejętność pozytywnego interpretowania rzeczywistości (na ostatnim prowadzonym przez nas szkoleniu pojawiła się taka oto anegdota: Jadąc samochodem stałem się ofiarą stłuczki, jakaś Pani wjechała mi w tylny zderzak. Wyszedłem z samochodu wściekły i gotów wyraźnie powiedzieć, co o tym myślę. Z samochodu wyszła starsza Pani, która z łagodnością oznajmiła: „Pozostaje nam się cieszyć, że nikomu nic złego się nie stało”. To jest właśnie umiejętność pozytywnego interpretowania rzeczywistości).
  • Brak problemów z nadużywaniem alkoholu.
  • Zdrowa waga.
  • Stabilne związki.
  • Ćwiczenia fizyczne.
  • Wykształcenie (im dłużej się uczymy, tym sprawniejszy jest nasz mózg).

Mamy więc przepis. I tylko sami możemy z niego z coś pysznego przyrządzić. Zachęcamy.

(na podstawie: „Psychologia pozytywna w praktyce”, P. Alex Linley, Stephen Joseph)