Czy warto iść do psychologa?

Psycholog Psychoterapia Poznań

Wiele osób, które zdecydowały się na wizytę u nas, wspomina, że zanim podjęły decyzję o skorzystaniu z pomocy, miało wiele wątpliwości. Postanowiliśmy zebrać najczęstsze z nich - być może odpowiedzi na nie pomogą Państwu rozeznać się w tym czym jest, a czym nie jest wizyta u psychologa.

 

Po wizycie u psychologa całe moje życie przewróci się do góry nogami, ja się zmienię.
Nie. Być może zmieni się nieco postrzeganie siebie, ocenianie pewnych zdarzeń, stosunek do określonych zjawisk. Niektóre zachowania, myśli i emocje mogą ulec modyfikacji – wszak taki jest cel wizyty – ale nie są to zmiany o charakterze rewolucji. Nie będzie tak, że nagle zaczną Państwo lubić coś, czego Państwo nie lubili lub znienawidzą coś, co kochali. Znajomi i rodzina będą Państwa rozpoznawać, a wszelkie zmiany będą zależne od Państwa.

Tyle się słyszy o tych podejrzanych metodach i pseudospecjalistach…
Tak, to prawda. Nieuregulowany system prawny sprzyja temu, że osoby bez odpowiednich kwalifikacji świadczą usługi psychologiczne. Zawsze warto przyjrzeć się kwalifikacjom osoby, do której się Państwo wybierają i sprawdzić renomę jednostek, które je szkoliły. Mają Państwo prawo zobaczyć dyplom psychologa czy zaświadczenia o ukończeniu kursów, szkół terapeutycznych czy szkoleń. W Pracowni Rozwoju narzędziem pracy jest rozmowa. Klient i psycholog są w niej równoprawni. Nie stosujemy żadnych kontrowersyjnych technik terapeutycznych.

Nie chcę, żeby psycholog mnie oceniał.
Psycholog nie ma prawa oceniać klienta, nie powinien mówić mu, czy jego decyzje są „dobre”, „moralne” czy „słuszne”. Nie powinien także tak myśleć. W Pracowni Rozwoju zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy czyn, myśl i odczucie ma szereg przyczyn. Wszystko co robi, sądzi i czuje klient rozpatrujemy wraz z klientem i wyłącznie z perspektywy konsekwencji dla klienta.

Nie chcę, żeby ktoś mi mówił co mam robić i jak mam żyć.
Psycholog nie powinien dawać tego typu wskazówek, jego zadaniem jest pokazanie jakie mechanizmy mają wpływ na myślenie, emocje i działanie klienta oraz jakie są możliwości aby to myślenie, uczucia i działanie nie wiązały się z negatywnymi skutkami dla klienta. W Pracowni Rozwoju przyjmujemy, że to klient jest szefem swojego życia, a psycholog pełni rolę „zewnętrznego konsultanta”.

Nie chcę się dowiedzieć o sobie czegoś nieprzyjemnego.
Od psychologa – profesjonalisty nikt nie usłyszy niczego nieprzyjemnego właśnie dlatego, że on nie ocenia ani ludzi ani ich zachowań, a co najwyżej zastawia się (wraz z klientem) czy dane postawy sprzyjają czy przeszkadzają osiągnięciu celu wyznaczonego przez klienta. W Pracowni Rozwoju dbamy o to, aby cały proces terapeutyczny był jak najbardziej komfortowy dla klienta i towarzyszyło mu poczucie bezpieczeństwa.


Tagi: terapia , lęk , zmiana