Burza

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Tam, gdzie są dwie autonomiczne osoby, pojawi się – wypowiedziana lub niewypowiedziana – różnica zdań.  W rezultacie może się to skończyć kłótnią.

Czytaj dalej

Jak rozmawiać? CZĘŚĆ 3

Dlaczego między partnerami czy – szerzej – w rodzinie nie ma wymiany informacji? Dlaczego komunikacja jest zablokowana? I jakie są tego skutki? Tym razem zajmiemy się „zabójcami rozmów".

Czytaj dalej

Jak rozmawiać? CZĘŚĆ 2

psycholog poznań

Co zrobić, jeśli zachowanie partnera/przyjaciółki/współpracownika nam się nie podoba i jednocześnie chcemy na ten temat konstruktywnie porozmawiać? Poniżej zaprezentujemy kilka podstawowych zasad. Rzecz jasna, zastosowanie się do nich nie daje żadnej gwarancji komunikacyjnego sukcesu. Z pewnością jednak może pomóc w przyjaznym poprowadzeniu wymagającej rozmowy.

Czytaj dalej

Jak rozmawiać? CZĘŚĆ 1

psycholog poznań, jak rozmawiać

Rozmowa bywa oczyszczająca, uwalniająca, otwierająca. Bywa niezbędna, aby zobaczyć nowe i lepsze. Przysłowie mówi, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. A my mówimy: "to zależy". Bywają sprawy, które zasłonięte milczeniem urastają do rangi ogromnego problemu, sekretu, niszczącej tajemnicy. Ale bywają i takie, o których milczy się w poszukiwaniu najlepszych słów, milczy się z szacunku do ich powagi. Aby jednak milczenie było wyborem, a nie przymusem, trzeba najpierw umieć mówić.

Czytaj dalej