Jak sobie radzić z emocjami?

Psycholog Psychoterapia Poznań

Zdarza nam się nie lubić naszych emocji. Zdarza się nam pomyśleć, że utrudniają nam życie, że przeszkadzają naszym wymarzonym chłodnym i racjonalnym ocenom oraz decyzjom.

 

Niektórzy starają się odciąć od emocji, za wszelką cenę ich nie słuchać i lekceważyć je. Sądzimy niekiedy, że powinniśmy kierować się wyłącznie analizami i że było by prościej "nie czuć".

Czy na pewno? Przede wszystkim - nie jest to możliwe, więc nie podejmujmy takich prób. Odczuwamy emocje dużo wcześniej niż nauczymy się je analizować, rozważać i nazywać. Co ważniejsze jednak nasze emocje są bardzo ważnym sygnałem naszego stosunku do zdarzeń i osób, a lekceważenie ich jest rezygnacją z ważnych informacji, jakie płyną z nas samych.

Część psychologów kładzie ogromny nacisk na to, że emocje pełnią ważne funkcje w naszym życiu, pozwalają nam orientować się w świecie - są wskazówką, że dzieje się coś, na co powinniśmy zareagować, motywują do działania, ostrzegają przed niebezpieczeństwami, pozwalają nawiązywać relacje z innymi i regulują je.

Nie są nieomylne (tak samo zresztą nieomylne nie jest nasze logiczne myślenie), ale uaktywniają się szybciej niż jesteśmy w stanie daną sytuację przemyśleć i wyważyć. Bywają też o wiele "silniejsze" niż chłodna kalkulacja. Ileż to razy próbowaliśmy racjonalną argumentacją przekonać siebie do czegoś, co wydawało nam się logiczne, właściwe, racjonalne, mądre, podczas, gdy nasze emocje mówiły nam zupełnie coś innego? Jak się wówczas czuliśmy? Jakie były efekty?
Nie walczmy z naszymi emocjami. Polubmy je, przyglądajmy się im, bierzmy je pod uwagę. Nie bądźmy ich zakładnikami, ale traktujmy je jak partnerów naszego "szkiełka i oka".

Jeśli nauczymy się je rozpoznawać i nazywać, będzie nam łatwiej. Bo "radzenie sobie z nimi" nie oznacza spychania ich na drugi plan tylko wykorzystywanie ich siły.  Dopiero zrozumienie ich i mądra "obsługa" pozwala w pełni cieszyć się życiem, wokół czego toczy się wiele rozmów w gabinecie psychologicznym.

Proponuję, aby na początek wypisać wszystkie emocje, jakie przychodzą Państwu do głowy. Proponuję pomyśleć o nich chwilę - czym się charakteryzują, jak się objawiają i w jakich sytuacjach się pojawiają. Proszę poszerzać tą listę – może uda się zebrać ich kilkanaście? A może kilkadziesiąt?


Tagi: emocje , dobrostan